Czy ptaki można hodować?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten na pewno uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można na terenie całej Europy.

Jego niebanalne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest szalenie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki wykazują jednakowe ubarwienie oraz bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki okazy

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby znający się na rzeczy ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów.

Ptaki te niezaprzeczalnie nie są zaliczane do większych, a masa ich ciała wynosi zwykle od 150 do 180 gram. Sojka jest ptakiem, którego w okresie letnim można rozpoznać po charakterystycznym, ostrym skrzeku „kreecz”, lub też „kaszach”. Jest to ptak niezwykle hałaśliwy, który ma talent do naśladowania głosów ptaków, które miał okazję spotkać podczas swoich wojaży. Sójka to także ptak wybitnie czujny, który wielokrotnie nazywany jest „strażnikiem lasów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *