Czy ptaki można hodować?

Sójka to przedstawiciel rodziny krukowatych. Jest średnim ptakiem, który występuje w prawie całej Euroazji oraz pólnocno-zachodniej części  Afryki. Również na obszarze Polski gatunek ten na pewno uznać można za popularny. Sójkę uznaje się za jednego z najbardziej barwnych ptaków z rodziny krukowatych, które spotkać można na terenie całej Europy.

Jego niebanalne zestawienie czerwonobrązowego koloru ciała z przeplatającą się czernią i niebieskim kolorem na skrzydłach, powoduje, że ptak ten jest szalenie prosty do rozpoznania. Samiec i samica sójki wykazują jednakowe ubarwienie oraz bardzo zbliżone do siebie gabaryty. Przepiękne prążkowane pióra sojki niezwykle często można zobaczyć w spadających liściach z drzew, bowiem to właśnie w okresie jesieni ptaki te się pierzą, tracąc swoje pióra.

Ptaki okazy

Pióra sojki mogą zdradzić bardzo {dużo|wiele o niej samej. Starczy zaledwie jedno pióro, aby znający się na rzeczy ornitolog, potrafił określić, w jakim wieku jest jego właściciel. Wszystko jest zasługą niebiesko-czarnych prążków, na bazie których podaje się wiek tych ptaków. Długość ciała sojki sięga maksymalnie 35 centymetrów. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka zawiera się w kolei w przedziale od 52 do 58 centymetrów. Czytaj dalej Czy ptaki można hodować?